Unieważniona jeszcze w zeszłym roku 2 część przetargu na dostarczenie autobusów elektrycznych napędzanych wodorem klasy MEGA została ponownie otwarta. Wiemy już, kto złożył ofertę w postępowaniu.
W Bielsku-Białej dużo się dzieje. Jedną z ostatnich inwestycji miasta była unieważniona 30 grudnia część postępowania na dostarczenie 4 autobusów klasy MAXI oraz 2 autobusów klasy MEGA. Część pierwszą na autobusy MAXI wygrał Solaris. Druga część (na autobusy MEGA) została unieważniona – odrzucono jedyną złożoną w postępowaniu ofertę.
Spodziewaliśmy się zatem rychłego otwarcia nowego przetargu wyłącznie na pojazdy klasy MEGA, co ostatecznie miało miejsce na początku lutego. Oferty w postępowaniu można było składać po zmianie do 18 marca. W przetargu wzięła udział tylko jedna firma i był to Solaris z ofertą 11,562 milionów złotych brutto. MZK natomiast na sfinansowanie zamówienia przeznaczył 11,808 milionów. Budżet zatem skleja się bardzo dobrze. Teraz pozostaje nam tylko czekać na ogłoszenie zwycięzcy przez zamawiającego.
Specyfikacja techniczna
Przypomnijmy, że pojazdy klasy MEGA o długości od 17,5 do 18,75 metra mają pomieścić minimum 125 pasażerów, z czego 35 na miejscach siedzących. Niskopodłogowe pojazdy – z wejściem na wysokości maksymalnej 330 mm – mają posiadać cztery pary podwójnych drzwi w układzie 2-2-2-2. Autobusy będą klimatyzowane. Wymagany jest również układ ogrzewania wyposażony w zbiornik akumulacyjny/elektryczny agregat grzewczy o mocy grzewczej min. 30 kW. Przewidziano także monitoring i system informacji pasażerskiej.
Wymagana minimalna moc netto układu napędowego to 220 kW. Zamawiający oczekuje systemu odzysku energii podczas hamowania i jazdy z góry, a także systemu ograniczenia prędkości do 70 km/h. Pojazdy mają być wyposażone w akumulator trakcyjny o pojemności minimum 45 kWh. Ilość zmagazynowanej energii w akumulatorze trakcyjnym powinna umożliwić wykonanie awaryjnego zjazdu autobusu na dystansie co najmniej 20 km – w sytuacji, gdy wodorowe ogniwo paliwowe nie działa. Przewidziano ładowanie plug-in. Wymagane jest ogniwo paliwowe o mocy minimum 100 kW, zasilane wodorem zmagazynowanym w systemie połączonych zbiorników ciśnieniowych, które musi stanowić podstawę zasilania autobusu. Jego umiejscowienie przewidziano na dachu. Zbiorniki o pojemności minimum 1900 litrów oraz masie użytecznej zmagazynowanego wodoru minimum 51 kg mają zapewniać co najmniej 300 km zasięgu. Wymagany czas tankowania określono na około 10-15 minut.
Terminy, udział w postepowaniu i ocena ofert
O wyborze ostatecznej oferty decydują cena (65%), rozwiązania techniczne (15%) i gwarancja (20%).
Zamawiający wymaga, aby Wykonawca wykazał, że w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, należycie wykonał dostawę co najmniej jednego fabrycznie nowego autobusu z silnikiem elektrycznym napędzanym ogniwami wodorowymi.
Wykonawca zobowiązany jest do realizacji zamówienia w terminie do 12 miesięcy od daty zawarcia umowy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.